Udając się do gabinetu okulistycznego lub do optyka, chcąc wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe, trzeba mieć świadomość, że nie jest to aż tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Soczewek nie wybiera się bez przeprowadzenia wcześniejszego wywiadu i zrobienia badań. Wybranie soczewek bez wcześniejszej diagnozy jest niemożliwe, a jeśli ktoś tak postąpi, efekty będą raczej niezadowalające. Wybierając soczewki, należy w pierwszej kolejności dokładnie przebadać wzrok. Należy to zrobić pod kątem zdiagnozowania wszystkich występujących problemów, z których wiele może się na siebie nakładać. Precyzyjna diagnoza pozwoli optykowi dobrać prawidłowe soczewki do danego przypadku.
Soczewki kontaktowe – jakie są ich rodzaje?
Inny rodzaj soczewek kontaktowych stosuje się do różnych wad wzroku. Wady, takie jak astygmatyzm wymagają zupełnie innych soczewek, niż na przykład problem ze staro wzrocznością. W przypadku astygmatyków wykorzystuje się soczewki toryczne, które radzą sobie z tą wadą wzroku. Jeśli zaś wykryty zostanie problem ze staro wzrocznością, wykorzystuje się soczewki multifokalne, zwane potocznie progresywnymi. Zwykłe soczewki sferyczne wykorzystywane są do korekcji najpopularniejszych wad, takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. One także muszą być precyzyjnie dobrane.
Zapraszamy na: https://coopervision.pl/o-soczewkach-kontaktowych/czym-s%C4%85-soczewki-kontaktowe
Jak dopasować soczewki kontaktowe do swoich potrzeb?
Jako że prawidłowy wybór soczewek wymaga precyzyjnej diagnozy, warto do tego etapu podejść z należytą pieczołowitością, gdyż wpłynie to istotnie na późniejszą wygodę codziennego użytkowania soczewek. Już będąc w salonie optycznym lub w gabinecie u okulisty należy przymierzyć wcześniej dopasowane soczewki i sprawdzić, czy na pewno sprawdzają się w praktyce. Na tym etapie należy zweryfikować, czy są dobrze dobrane i ewentualnie skorygować ich dobór. Po kilku tygodniach warto wrócić do okulisty na wizytę kontrolną, aby ponownie zbadał wzrok i zweryfikował, czy soczewki faktycznie zostały odpowiednio dobrane i czy są w stanie zagwarantować komfort podczas codziennego użytkowania.